psenica v skle

Jednozrnka, prvá pestovaná pšenica

O Jednozrnke, ktorá bola jednou z prvých pestovaných pšeníc.

Dnes jeme prevažne odrody pšenice siatej a tvrdú pšenicu, ktorá má vysoký obsah lepku a preto nevyhovuje celiatikom. Z menej používaných starých druhov pšeníc je u nás známa najmä jednozrnka. Pre jej náročnejšie pekárenské vlastnosti nie je u pekárov až tak obľúbená. Napriek tomu sa zachovala dodnes a má stále miesto v zdravom jedálničku. Napríklad aj kvôli jej nižšiemu obsahu lepku. Prečo sa teda nevrátime k pôvodnej odrode pšenice, k jednozrnke, ktorá má viac pozitívnych vlastností?

Prečo by nemala jednozrnka chýbať vo vašej kuchyni? 

  • Jednozrnka má vysoký obsah proteínu a niektorých stopových prvkov ako zinok, horčík, draslík a fosfor.
  • Má výborné vlastnosti pre výrobu sušienok a rôznych nekysnutých výrobkov ako je napríklad arabský chlieb.
  • Zrno sa po obrúsení môže konzumovať v podobnej úprave ako ryža, pripravíte z neho vynikajúce nátierky alebo karbonátky.
  • Jej zrná môžete aj naklíčiť. Tento spôsob je obľúbený najmä v makrobiotickej výžive.

V suchom stave je zrno jednozrnky pre telo ťažko stráviteľné, preto je vhodné ho pred konzumáciou namočiť vo vode alebo povariť.

obilniny v obaloch

Pre nadšencov domáceho kváskovania

Jednozrnka má vysoký obsah karotenoidov, čo znamená, že ak sa z nej rozhodnete upiecť chlebík, bude mať krásnu žltú farbu. Z múky jednozrnky sa nedá upiecť chlieb klasickým postupom, čo odrádza mnohých pekárov od jej bežného používania. Preto ju ani bežne nezoženiete v podobe múky.

Ak však máte doma mlynček a holdujete kváskovaniu, príďte si do nášho obchodíku Dobromysel jednozrnku navážiť a upečte si kváskový chlebík. Je mimoriadne chutný a ulahodí aj ľudom s intoleranciou na lepok.

Mohlo by vás zaujímať