Konvička neti – zbavte sa alergií nosovou sprchou

Neti pot, Jala alebo Džala neti, všetko sú to názvy pre jeden a ten istý produkt – konvičku na výplach nosa. Najlepší pomocník pre všetkých alergikov! Ak sa aj vy tejto jednoduchej čistiacej techniky ešte obávate, prinášame vám dôkladný návod ako na to.

Čo to vlastne Konvička Neti je?

Konvičku možno poznáte ako jogínsku pomôcku na očistu nosa a dutín. Uplatnenie však má najmä zo zdravotného hľadiska. Ide o malú nádobku, ktorá sa naplní jemne slanou vodou, priloží sa k nosnej dierke, do ktorej sa voda naleje a druhou dierkou vybehne von. Môže to znieť trošku nepríjemne, no chce to len cvik a časom bude výplach nosa pre vás rovnakou automatikou ako umytie zubov.

Vyplachovanie nosa konvičkou prináša niekoľko výhod:

  • zlepšuje odolnosť slizníc proti bakteriálnym a  vírusovým infekciam
  • uvoľňuje opuchnuté sliznice
  • pomáhá pri prevencii a zmierňuje priebeh zápalu nosových dutín
  • odstraňuje z nosa prach a peľ, a tak zmierňuje nepríjemné príznaky pri alergiach
  • uvoľňuje nos pri bežnej nádche
  • pomáha pri pocite nepríjemne suchého nosa
  • môže pomôcť tehotným ženám, ktoré majú nepriechodný nos v  dôsledku hormonálnych zmien
  • posiľňuje prirodzené  čistiace mechanizmy dýchacích ciest.

Ako na nosovú sprchu?

Na výplach nosa použijeme mierne slanú vodu ohriatu približne na telesnú teplotu. Prostredie vo vnútri nosa je totiž prirodzene slané a teplé, preto by čistá studená voda dráždila nosové sliznice. Telesné tekutiny obsahujú 0,9% soli, to zodpovedá 2,7g j soli (1 odmerka, najlepšie himalájska) na 3 dl vody, ak si nie ste istí jej čistotou, odporúčame ju najskôr prevariť.

Nádobu doplňte po okraj vlažnou vodou (cca 37°C). Priložte ústie konvičky k nosovej dierke zboku (nie spredu) a mierne zatlačte tak, aby bol nosový otvor uzavretý spičkou nálievky. Roztok by touto nosovou dierkou nemal unikať.

Dýchajte pootvorenými ústami. Mierne sa predkloňte nad umývadlo, tak aby brada smerovala k hrudi.

Nakloňte  konvičku smerom nahor a voda začne samovoľne pretekať vnútrom nosa a vytekať druhou nosovou dierkou von. Keď pretečie asi polovica obsahu konvičky, zdvihnite hlavu a nádobu oddiaľte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie,  zvyšok je možné vytlačiť jemným vysmrkaním.

Zvyšnú polovicu roztoku použite na výplach cez druhú nosovú dierku.

Čo ak voda nevyteká von alebo steká do hrdla?

Ak vám voda z druhej nosovej dierky nevyteká, príčina môže byť dvojaká. Buď je nos upchatý, pretože sú opuchnuté nosové sliznice, vtedy ním voda neprejde hneď. Slaná voda má však na sliznice  uvoľnujúci účinok a upchatý nos postupne spriechodní. Preto nechajte vodu v nosovej dierke asi na dobu 5 sekúnd, to opakujte aj pri druhej nosovej dierke a tento postup so striedaním nosových dierok opakujte pokiaľ nezačne voda nosom pretekať.

Môže sa tiež stať, že ústie konvičky držíte pod nevhodným uhlom, alebo ho tlačíte proti stene nosa a voda vôbec nevteká do nosovej dierky.

Ak voda vteká do úst prípadne do hrdla, pravdepodobne máte bradu príliš vysunutú dopredu, odporúča sa pritlačiť ju k hrudi. A nezabudnite dýchať ústami.

Ako často sa má konvička používať?

Konvičku neti je možné používať denne. Pri silnejších alergiách, prechladnutí  alebo pri zápale prinosových dutín môže byť nos preplachovaný 2 – 4x denne.

Výsledok?

Prach, peľ a iné cudzorodé častice sú preč. Nadobudnete pocit čistého a plného dýchania. Nosová sprcha sa odporúča používať denne ako prevencia, pri silnejších alergiách, prechladnutí  alebo pri zápale prinosových dutín môže byť nos preplachovaný 2 – 4x denne.

Konvičku neti dostanete kúpiť aj u nás na predajni. 🙂

Ďalšie zaujímavé inšpirácie