Aká je to barefoot obuv a prečo ju zaraďujeme do nášho sortimentu?

Anglický výraz bare foot znamená bosá noha. Barefoot obuv sú teda topánky, v ktorých máme pocit, že chodíme naboso. Aké výhody chôdza naboso poskytuje a prečo veríme, že ide o najzdravší typ obuvi?

Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby dopriali chodidlám slobodu, voľnosť a dostatok priestoru. Topánky teda nijako neobmedzujú prirodzený pohyb chodidla. Určite poznáte ten príjemný pocit, keď si po príchode domov konečne vyzujete topánky. Pri barefoot obuvi máte tento pocit po celý deň. 🙂 

Evolúcia topánok

Keď sa pozrieme na hlavnú podstatu topánok, vznikli preto, aby nás chránili pred zranením a chladom. Naše chodidlo je inak dokonale prispôsobené na to, aby nám poskytovalo oporu, balans a tiež tlmilo nárazy pohybového aparátu. 

S prichádzajúcimi trendami a neustálym vylepšovaním obuvi sme však z topánok spravili naše druhé chodidlá, ktoré v podstate potláčajú prirodzené funkcie našich vlastných chodidiel. Nehovoriac o módnych trendoch, ktoré deformujú nielen tvar nášho chodidla, ale negatívne ovplyvňujú aj držanie celého nášho tela.

Návrat k prirodzenosti

Našťastie, trendy posledných rokov priniesli aj v móde návrat k prirodzenosti. Barefoot štýl vychádza z poznatku, že ľudské telo, konkrétne ľudské chodidlo je dokonalé také aké je, potrebuje len ochranu pred vonkajším prostredím. 

Pri každom kroku nepracuje len dokonalý systém svalov a kĺbov nášho chodidla, zapájame taktiež kolená, bedrá, brušné a chrbtové svalstvo, bránicu.. Všetko je prepojené a pohyb celého tela je ovplyvnený tým, ako chodidlo došľapuje. 

Okrem poskytovania opory je chodidlo tiež zdrojom vnemov a podnetov, ktoré posiela ďalej do tela. Na chodidle je nespočetné množstvo senzorických zakončení a nervov vnímajúcich teplotu, štruktúru, či pevnosť povrchu. 

Keď kráčame naboso nervy neustále vysielajú do mozgu informáciu, kedy zjemniť nášľap, zmeniť odraz, pokrčiť kolená a podobne. Určite to poznáte pri chôdzi po piesku alebo po kamienkoch. 

Zažívame to však len v lete, keď si sem tam doprajeme chôdzu naboso. Inak sme o tieto vnemy počas roka kvôli tesným topánkam ukrátení.

Barefoot obuv poskytuje chodidlám voľnosť ako pri chôdzi naboso a tak umožní chodidlám vnímať, prispôsobiť sa terénu, chodiť zdravšie a šetrnejšie k telu. 

Aké sú hlavné nedostatky bežných topánok?

Chodidlo nosením topánok, ktoré nahrádzajú jeho funkčnosť, postupne ochabuje. Nie je mu dopriate prirodzene pracovať, klenba padá, prsty nemajú priestor pre poskytovanie opory

Postavte sa naboso vedľa svojej topánky a porovnajte ich tvar. Zodpovedá tvar špičky tvaru chodidla? Je päta a špička v jednej rovine? Nie je podrážka príliš hrubá? Je vnútro topánky umelo vytvarované pre podporu klenby, zmäkčenie a podobne?

Áno, niektoré vylepšenia sú zdanlivo pozitívne. Chodidlo však kvôli nim stráca možnosť prirodzeného pohybu a svalstvo ochabuje. Skontrolujte svoje chodidlo.

Hallux – vybočenie palca

Ako vyzerá zdravé chodidlo

Zdravé chodidlo by malo mať: 

  • Prsty rozložené do šírky, flexibilné a pohyblivé
  • Palec by mal smerovať rovno, nemal by byť vybočený, aby poskytoval oporu
  • Klenba by mala byť vyvinutá priečne aj pozdĺžne

Barefoot topánky

Ako rozpoznať topánku barefoot od obyčajnej topánky? 

  1. Špička – na prvý pohľad sa líši tvar špičky.  Špička je široká, kopíruje tvar chodidla, poskytuje dostatok priestoru pre prsty. Palec v nej nie je tlačený k ostatným prstom a tak nevybočuje. Slúži tak ako oporný bod a posilňuje klenbu.
  2. Podrážka je tenká a ohybná všetkými smermi. Celé chodidlo tak vníma povrch, po ktorom kráča. Svaly chodidla sú aktívne posilňované a preťahované. 
  3. Päta ani špička podrážky nie je zvýšená, nevychyľuje sa tak ťažisko tela. 
  4. Klenba nie je dodatočne podporená, môže sama pracovať a posiľniť sa. Správne vyvinutá klenba následne pozitívne ovplyvní postavenie členkov, kolien, bedier a tiež držanie vrchnej časti tela.

Aké problémy barefoot topánky pomôžu vyriešiť?

Okrem zlepšenia zdravia vášho chodidla a držania tela, môžu barefoot topánky pomôcť pri problémoch s mykózami a plesňami, keďže vo voľnej topánke môže pokožka viac “dýchať”.

Rovnakým spôsobom pomáha pri probléme so zarastajúcimi nechtami. Vybočený palec – hallux, je častým problémom vzniknutým z používania tesnej obuvi. Včasný prechod na barefoot topánky môže zabezpečiť priestor pre nápravu.

Barefoot topánky nie sú pre každého

Ak trpíte ochoreniami a deformáciami chodidla ako je spadnutá klenba, achillova päta a podobne, prediskutujte problém so svojim lekárom alebo fyzioterapeutom. Nie každý problém je možné vyriešiť topánkami naboso. Rozhodne však týmto problémom môžu predísť. 🙂 

Dajte na svoj pocit, príďte do našej predajne, využite odborné poradenstvo pre správne zmeranie vášho chodidla a následný výber vhodnej obuvi, a vyskúšajte si ich na vlastnej koži. Barefoot obuv dostupná od 30.8.2022 🙂

Ďalšie zaujímavé inšpirácie